• September 23-24, Free State HS

    Friday, Sep. 23

    Sponsor - Aqui

    Excused from 6th & 7th periods

    Van leaves at 3:05 pm

    4:00 pm - Round 1 (KDC)

    5:45 pm - Round 2 (KDC)

    7:30 pm - Round 3 (KDC)

    Have your rides pick you up at Free State @ 9:30 pm

    Saturday, Sep. 24

    7:30 am - meet at Free State

    8:00 am - Round 1 (Novice); Round 4 (KDC)

    9:30 am - Round 2 (Novice)

    9:45 am - Round 5 (KDC)

    11:00 am - Round 3 (Novice)

    12:15 pm - Quarterfinals (KDC)

    1:30 pm - Round 4 (Novice)

    2:15 pm - Semifinals (KDC)

    3:00 pm - Round 5 (Novice)

    4:15 pm - Finals (KDC)

    Students will be able to grab lunch nearby.

    KDC Division (Friday and Saturday)

    Allgeier/Kennedy

    Novice Division (Saturday only)

    Jack Bauch/Noland Strickland

    Flowing

    Anna Gordon-Ross

  • Sep. 24-26, Mid-America Cup (online)

    Saturday, Sep. 24th

    Sponsor: Rose

    8:30 am - meet at LHS

    9:30 am - Round 1

    12:30 pm - Round 2

    2:30 pm - Break

    4:00 pm - Round 3

    7:00 pm - Round 4

     

    Sunday, Sep. 25

    Sponsor: Plinsky

    8:30 am - Meet at LHS

    9:30 pm - Round 5

    12:30 pm - Round 6

    2:30 pm - Break

    4:00 pm Double-Octos

    7:00 pm Octos

     

    Monday, Sep. 26

    10:00 am - Quarters

    12:00 pm - Break

    2:00 pm - Semis

    5:00 pm - Finals

     

    Competing

    Parker/Sand

  • Sep. 30 - Oct 1 Blue Valley Southwest

    Sponsor - Plinsky

    Friday, September 30th

    Excused 6th-7th

    1:30 pm - Van leaves

    3:00 pm - Pairings Released

    3:30 pm - Round 1

    5:00 pm - dinner

    6:00 pm - Round 2

    9:00 pm - return to LHS

    Saturday, October 1st

    6:30 am - Bus leaves

    7:30 am - pairings

    8:00 am - DCI Round 3 / Novice Round 1

    10:00 am - Novice Round 2

    10:30 am - DCI Round 4 

    12:00 pm - Novice Round 3

    1:00 pm - Lunch

    2:00 pm - DCI Round 5 / Novice Round 4

    4:00 pm - Novice Round 5

    4:30 pm - DCI Round 6

    6:30 pm - Awards

    Sunday, October 2

    6:30 am - Van Leaves

    7:30 am - Elim 1 pairings

    8:00 am - Elim 1

    10:45 am - Elim 2

    12:30 pm - Elim 3

    3:15 pm - Elim 4

    DCI/TOC division

    Parker/Sand

    Gill/Woolverton

    Lushington/Montrose

    Novice division

    Cokelet/Zhao

    Stephens/Wolfe

  • Sep. 30 - Oct. 1 Olathe Northwest

    Sponsor: - Riggins(both)/Fahy(Sat)

    Friday, Sep. 30

    Excused 6th & 7th

    2:00 pm - van leaves

    3:30 pm - Round 1

    5:30 pm - Round 2

    7:30 pm - Round 3

    10:00 pm - return to LHS

    Saturday, Oct. 1

    7:00 am - van leaves

    8:00 am - Round 4

    10:00 am - Round 5

    12:00 pm - Elims announced

    12:30 pm - Quarterfinals

    2:30 pm - Semifinals

    4:30 pm - Finals

    Open Division

    Harrington/Wells

    Spiess/Ventello

    Blettner/Outka

    Allgeier/Kennedy